Pixel

Zielona Karta – gdzie, co, jak i za ile?

Zielona Karta – gdzie, co, jak i za ile?

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego (inaczej zwany „Zieloną Kartą”) to dokument, który potwierdza objęcie jego posiadacza ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Jest on wymagany w krajach, które nie respektują standardowego ubezpieczenia OC.


W drodze na długo wyczekiwany odpoczynek dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym niestety bierzesz udział. Wraz z osobą, której wyrządziłeś szkodę, spisujecie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Wyciągasz potwierdzenie posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, lecz ku Twemu zdziwieniu osoba poszkodowana nie chce go zaakceptować. Na miejscu zdarzenia zjawia się przedstawiciel policji, który bierze stronę osoby pokrzywdzonej. Okazuje się, że brakuje Ci Zielonej Karty. Co to oznacza w praktyce? Twój ubezpieczyciel Ci nie pomoże, a za naprawę wyrządzonych szkód zapłacisz z własnej kieszeni. Opisana sytuacja to czarny scenariusz, lecz niestety pisany przez życie kierowców, którzy niedostatecznie przygotowali się do podróży.

Coraz śmielej decydujemy się na wycieczki wakacyjne własnym środkiem transportu. To doskonała alternatywa dla nużących podróży samolotami. O zaletach podróżowania własnym środkiem transportu pisaliśmy już kilkukrotnie (sprawdź „Trendy w sposobie podróżowania na 2018 rok”), jednakże aby bez przeszkód cieszyć się wyjazdem, należy się do niego odpowiednio przygotować.


W których krajach wymagana jest Zielona Karta?

Planując podróż koniecznie sprawdź, czy państwa na obranej przez Ciebie trasie respektują Twoje OC. W większości europejskich krajów będziesz chroniony przez standardową polisę odpowiedzialności cywilnej. Spowodowanie wypadku w kraju, w którym wymagana jest Zielona Karta, może jednak mocno obciążyć Twój budżet.

Z aktualnym ubezpieczeniem OC możesz śmiało przemierzać drogi państw należących do Unii Europejskiej, a także Andory, Gibraltaru, Monako, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino, Serbii, Szwecji, Wysp Man oraz Wysp Owczych (więcej na temat ubezpieczenia samochodu na czas podróży wakacyjnej znajdziesz pod tym linkiem).

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie kraje leżące na kontynencie europejskim wchodzą w skład państw członkowskich UE. Łącznie aż 46 państw z Europy, Afryki i Azji związanych jest systemem Zielonej karty. Europejskie kraje, w których potrzebujesz tego dokumentu to:

 

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Najlepiej jeszcze podczas planowania wyjazdu sprawdzić, czy będziemy przejeżdżać przez państwa, w których wymagany jest Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy i czym prędzej zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Część towarzystw ubezpieczeniowych (jak PZU) oferuje możliwość wyrobienia Zielonej Karty w dowolnym oddziale „od ręki”. Jednak zdecydowana większość ubezpieczycieli wymaga złożenia stosownego wniosku, pisemnie lub telefonicznie. Po rozpatrzeniu wniosku dokument wysyłany jest pocztą. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni, dlatego przestrzegamy przed zostawianiem sprawy ubezpieczenia na ostatnią chwilę.
 

Ubezpieczenie graniczne

Co robić, gdy jesteś już w drodze i nie posiadasz Zielonej Karty? W takim wypadku Twoją ostatnią deską ratunku będą przejścia graniczne. Polisy co prawda nie kupisz u celników, lecz w okolicach przejścia często działają oddziały lokalnych ubezpieczycieli, u których możesz nabyć stosowny dokument. Musisz jednak liczyć się z tym, że cena ubezpieczenia wykupionego na granicy będzie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset euro wyższa, niż przy wyrobieniu dokumentu przed podróżą.


Ile kosztuje Zielona Karta?

Ostatnia rzecz wymagająca omówienia to cena. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w większości przypadków Zielona Karta stanowi darmowy dodatek do podstawowego ubezpieczenia OC. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, a dokument zostanie dostarczony pocztą. W przypadku TU, w których Zielona Karta jest płatna, jej koszt także nie powinien nadwyrężyć budżetu przeznaczonego na wakacje – wysokość opłaty waha się bowiem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Poniżej przedstawiamy zasady wydawania Zielonej Karty w najpopularniejszych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce:

 

Allianz

Zielona Karta jest płatna. Można ją nabyć u agenta lub korzystając z infolinii (224 224 224). Jej cena zależy między innymi od długości okresu, w którym ma obowiązywać.
 

AXA Direct

W AXA Direct Zieloną Kartę można otrzymać w cenie pakietu OC. W tym celu należy skontaktować się przez infolinię (225 999 522). Dokument wysyłany jest do 2 tygodni.
 

Aviva

Jeśli masz wykupione ubezpieczenie OC w Avivie, certyfikat Zielonej Karty otrzymasz bezpłatnie. Zostanie on wysłany pod adres wskazany podczas rozmowy telefonicznej (225 574 444).
 

Compensa

Zielona Karta w Compensie stanowi gratis do podstawowego ubezpieczenia OC.
 

Ergo Hestia

Certyfikat Zielonej Karty w Ergo Hestii jest ubezpieczeniem dodatkowo płatnym. Składka wyliczana jest indywidualnie i zależy m.in. od czasu obowiązywania (od 15 dni do 12 miesięcy), rodzaju pojazdu, pojemności silnika, wieku samochodu itd. Dokument można nabyć w oddziale Hestii lub u agenta.
 

Generali

Posiadacze ubezpieczenia OC w Generali Zieloną Kartę otrzymają za darmo. Muszą jednak złożyć pisemny wniosek; stosowny dokument można zatem otrzymać wyłącznie u agenta lub w oddziale Generali.

 

InterRisk

Zielona Karta w InterRisk jest ubezpieczeniem dodatkowo płatnym. Jego cena ustalana jest indywidualnie podczas kontaktu z agentem lub w oddziale firmy. Dla osób ubezpieczonych w InterRisk Zielona Karta będzie stosownie tańsza.

 

Link4

W Link4 Zielona Karta wydawana jest gratis wszystkim posiadaczom standardowego OC. Aby ją otrzymać, należy skontaktować się z doradcą Link4. Dokument przesyłany jest pocztą. Dodatkowo pod numerem telefonu 224 444 444 można otrzymać szybką poradę w sprawie miejscowych przepisów i zasad pierwszej pomocy.
 

MTU

Zieloną Kartę w MTU można zakupić w ramach pakietu, który obejmuje OC lub AC. Jej koszt to 30 zł. Wystawiony dokument wysyłany jest pocztą na adres korespondencyjny.

 

PZU

Posiadacze ubezpieczenia OC w PZU Zieloną Kartę otrzymają w cenie polisy. Dokument wystawiany jest na wniosek kierowcy, w dowolnym oddziale firmy.

 

UNIQA

Osoby posiadające ubezpieczenie OC w UNIQA zapłacą za wydanie Zielonej Karty, jeśli chcą, aby obowiązywała ona na terenie Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Rosji, Tunezji i Turcji. Do pozostałych państw Zielona Karta zostanie wydana za darmo.
 

Warta

Zielona Karta w Warcie jest płatna. Wysokość składki ustalana jest indywidualnie i zależy m.in. od rodaju pojazdu, miejsca zarejestrowania czy okresu ubezpieczenia. Ceny polisy zaczynają się od 15 zł (na okres 15 – 30 dni) i 21 zł (od 30 dni do 12 miesięcy). Osoby posiadające ubezpieczenie OC w Warcie mogą liczyć na stosowną zniżkę.
 

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności