Pixel

Wszystko o płatnych autostradach w Europie

Wszystko o płatnych autostradach w Europie

W większości krajów Europy, korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatne. Wcześniej mogliście zapoznać się z listą państw, w których obowiązują winiety oraz z pewnymi wyjątkami, w których podróżowanie po Europie jest całkowicie bezpłatne. Z poniższego tekstu dowiecie się które autostrady w Europie podlegają opłatom bezpośrednio przy bramkach wjazdowych.

Bośnia i Hercegowina

Opłata za przejazd pobierana jest na odcinku autostrady A1 Sarajewo - Zenica oraz Gradiška – Banja Luka

Chorwacja

Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu jest płatne. Wysokość opłat zależy od pokonanego odcinka drogi oraz kategorii pojazdu. Opłaty można uiszczać gotówką bezpośrednio przy bramkach zjazdowych rozstawionych po autostradach. Istnieje możliwość płacenia zarówno w HRK jak i EUR.

Estonia

Dla samochodów osobowych poruszanie się po drogach w Estonii jest darmowe, natomiast od stycznia 2018 roku pojazdy o masie całkowitej przekraczające 3,5 tony muszą wnieść odpowiednią opłatę. Jej wysokość zależy od kilku czynników:

  • całkowitej masy

  • liczby osi

  • klasy emisji spalin

  • czasu przebywania w kraju (od 1 dnia do roku)

Opłaty za korzystanie z dróg można dokonywać drogą elektroniczną.

Francja

Wysokość opłat za korzystanie z autostrad we Francji zależy od danego odcinka oraz kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd można uiszczać na bramkach lub – by uniknąć stania w kolejkach – automatycznie. W tym drugim przypadku potrzebne nam jednak będzie specjalne urządzenie, montowane w samochodzie i zarejestrowane u jednego z czterech francuskich operatorów.

We Francji płatne są również przejazdy niektórymi tunelami, wiaduktami i mostami. Ich wykaz można znaleźć na stronie: www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html.

Od 2016 roku we Francji wprowadzono strefy ekologiczne i winietę Crit’Air, która dostępna jest w 6 kategoriach i kolorach. Przyporządkowanie pojazdu do konkretnej kategorii zależy od: daty rejestracji pojazdu, efektywności energetycznej oraz ilości wydzielanych przez pojazd spalin. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj.

Kierowcy, którzy z Francji chcieliby się dostać do Wielkiej Brytanii mogą to zrobić dzięki Eurotunelowi. Łączy on Calais z Folkestone. Samochody są przewożone specjalnymi wagonami, kursującymi średnio co 15 minut w dzień i 30 w nocy. Koszt biletu zależy od tego, jak wcześnie go zarezerwujemy. Ze względów bezpieczeństwa Eurotunnelem nie mogą poruszać się samochody z instalacją gazową (LPG).

Grecja

Korzystanie z autostrad w Grecji jest płatne. Koszt przejazdu uzależniony jest od kategorii pojazdu i przejechanego odcinka autostrady (opłaty na poszczególnych bramkach wynoszą 1,5 - 3 euro). Płatne przy bramkach i tylko gotówką. Przykładowo przejazd drogą M-1 Saloniki - Ateny to koszt około 23 euro, a przejazd osobówką mostem przez Cieśninę Koryncką to koszt rzędu 13 euro.

Hiszpania

Wysokość opłat za korzystanie z hiszpańskich autostrad uzależniona jest od długości przejechanej trasy oraz kategorii pojazdu. Opłaty dokonuje się w rozlokowanych bramkach. Poza gotówką istnieje możliwość płacenia kartą.

Macedonia

Autostrady w Macedonii oraz niektóre drogi szybkiego ruchu objęte są koniecznością uiszczenia opłat. Ich wysokość zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Poza gotówką w postaci denarów macedońskich (MCD), dopuszczalna jest także waluta euro, jednakże w tym przypadku opłata może być nieco wyższa.

Mołdawia

Drogi w Mołdawi podlegają opłatom:

  • opłata ekologiczna:  samochody osobowe na 24 godz. - ok. 1,5 euro, na 15 dni - ok. 2 euro, na 30 dni ok. 3 euro; samochody ciężarowe i autobusy na 24 godz. - ok. 2 euro, na 15 dni -ok. 2,5 euro na 30 dni - ok. 3,5 euro,

  • opłata za wjazd:  samochody osobowe - 5 euro, samochody ciężarowe - muszą mieć specjalne zezwolenie na wjazd ( carnet), wówczas nie płaci się nic; jeśli go nie mają, można wyku­pić je na granicy (koszt 30 euro); oprócz tego za wjazd płaci się 25 euro plus 0,25 euro za kilometr. Autobusy przy wjeździe muszą mieć zezwolenie na wjazd ( CFP): do 11 miejsc - 15 euro plus 0,005 euro/km,od 12 do 17 miejsc - 20 euro plus 0,1euro/km, od 18 do 24 miejsc - 30 euro plus 0,15 euro/km, od 25 do 40 miejsc - 40 euro plus 0,20 euro/km, ponad 40 miejsc - 45 euro plus 0,25 euro/km.

Norwegia

Norwegia połączona jest około 75 kilometrami autostrad, z których korzystanie wymaga płatności poprzez system elektroniczny Auto Pass. Funkcja pre-paid pozwala na pokonywanie kolejnych odcinków autostrad bez konieczności zatrzymywania się przy każdej bramce. Płatny jest również wjazd do niektórych miast, jak Oslo, Trondheim, Bergen. Warto mieć przy sobie także gotówkę, ponieważ możemy napotkać bramki przy niektórych drogach prywatnych, prowadzących zazwyczaj w głąb doliny lub w góry. Za ich skorzystanie należy dokonać opłaty, nie ma jednak możliwości płacenia kartą.

Polska

Płatnościom podlegają niektóre odcinki autostrad. Dla samochodów osobowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t, opłata uzależniona jest od przejechanego odcinka i płatna jest gotówką lub kartą na bramkach. Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t podlegają opłatom w systemie elektronicznym. Więcej informacji na: http://www.viatoll.pl/.

Portugalia

Po części dróg można podróżować bezpłatnie, większość stanowią jednak płatne drogi ekspresowe i autostrady. Należy zwrócić uwagę czy na trasę, którą zamierzamy pokonać naszym samochodem składają się tradycyjne autostrady z bramkami wjazdowymi, czy autostrady/drogi ekspresowe SCUT z elektronicznym system poboru opłat. Dla turystów ma to bowiem zasadnicze znaczenie.

Za przejazd autostradami/ drogami ekspresowymi SCUT (oznaczonymi symbolem electronic toll only) opłaty pobierane są za pośrednictwem elektronicznego urządzenia umieszczonego na przedniej szybie pojazdu. Za przejazd tego typu drogami turyści muszą zapłacić jeszcze przed wjazdem na autostradę:

  • kupując bilet „Toll Card”, czyli doładowanie przeznaczone wyłącznie dla pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Są dostępne w cenach 5, 10, 20 i 40 euro i powinny być zakupione przed wjazdem na drogę SCUT. Można je nabyć na poczcie, w Internecie: www.tollcard.pt oraz na wybranych stacjach benzynowych,

  • kupując bilet wirtualny (pré-pago virtual) - opłatę za przejazd można uiścić z góry, kupując bilet na poczcie CTT lub w za pośrednictwem Internetu,  podając jedynie numer rejestracyjny pojazdu.

  • Tymczasowe Urządzenia Elektroniczne CTT (Dispositivo Temporário CTT) wypożyczyć lub kupić.

Opłatę za przejazd autostradami z elektronicznym systemem płatności można również uiścić w trzech nowych punktach na przejściach granicznych w: Vila Nova de Cerveira, Vilar Formoso e Vila Real de Santo António. W punktach tych kierowcy pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych mogą, przez 24 h/dobę nabyć bilety Toll Card oraz bilety wirtualne 3 lub 5-cio dniowe lub na określony odcinek trasy. Ponadto bilety te można zakupić na lotnisku w Porto oraz na lotnisku w Faro (w oddziałach poczty CTT).

Rosja

Korzystanie z dróg w Rosji jest bezpłatne. Jednak, przy wjeździe na terytorium Rosji pobierana jest opłata drogowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu.

Samochody ciężarowe powyżej 12 t objęte są opłatami drogowymi, a przejechane kilometry naliczane są w oparciu o technologię GPS.

Turcja

Płatności za przejazdy drogami szybkiego ruchu i autostradami w Turcji dokonuje się wyłącznie poprzez elektroniczny system HGS. Kierowcy mają do wyboru wykup winiety o koszcie 5 lirów tureckich (dostępnej dla jednego samochodu) lub karty HGS za cenę 15 lirów (ważna dla kilku pojazdów). Następnie należy je naładować odpowiednią kwotą, w zależności od kategorii pojazdu jakim się poruszasz. Doładowań można dokonywać w urzędach pocztowych oraz na stacjach paliwowych.

Ukraina

Drogi w Ukrainie chociaż należą do bezpłatnych, to przy wjeździe do kraju należy uiścić tzw. opłatę ekologiczną. Jej wysokość zależy od pojemności silnika pojazdu. Więcej informacji na temat państw, po których poruszanie się samochodem jest bezpłatne znajdziecie w tym miejscu.

Włochy

Autostrady we Włoszech należą do płatnych. Opłata jest zróżnicowana, zależnie od długości pokonanej trasy, a uiszcza się ją na bramkach zjazdowych. Płacić można kartą, gotówką lub specjalnymi kartami magnetycznymi VIACARD, które można kupić na stacjach benzynowych lub w biurze podróży. Karta VIACARD upoważnia do skorzystania z osobnych stanowisk, co w okresie wzmożonego ruchu na autostradach znacznie przyspiesza proces płatności.

We Włoszech płatne są również przejazdy niektórymi tunelami oraz wjazd do centrum Mediolanu (5 euro).


 

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności