Pixel

Start elektronicznego systemu monitorowania drogowego przewozu towarów

Polska

Start elektronicznego systemu monitorowania drogowego przewozu towarów

System monitoringu przewozu towarów to narzędzie walki z nielegalnym handlem i wyłudzeniami podatku od towarów i usług. Przewoźnicy będą zgłaszać przewozy w elektronicznym systemie SENT.

Ustawa o wprowadzeniu systemu monitoringu przewozu towarów została już zatwierdzona w parlamencie i oczekuje na podpis prezydenta RP. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Aby zgłosić lub zaktualizować przewóz, należy posiadać konto w systemie monitorowania SENT na platformie PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Konto może założyć osoba fizyczna, która będzie dokonywać zgłoszeń do systemu SENT w imieniu podmiotu.

Dodatkowo podmioty, które mają obowiązek zgłaszania przewozu towarów wskazanych w ustawie, tj. dokonujące:

  • dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  • eksportu i dopuszczenia do obrotu na terytorium kraju

muszą zarejestrować dane podmiotu oraz ustanowić reprezentację, korzystając z usługi „e-Klient".

W celu ułatwienia rejestracji i obsługi systemu SENT na platformie PUESC udostępniono dokument ze szczegółową instrukcją dla użytkowników systemu: LINK

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności