Pixel

Od lipca winieta Crit'Air obowiązkowa

Francja

Od lipca winieta Crit'Air obowiązkowa

Winieta Crit'Air

Paryż wprowadził winietę ekologiczną Crit’Air już w zeszłym roku. Dostępna jest w 6 kategoriach i kolorach. Przyporządkowanie pojzdu do konkretnej kategorii uzależnione jest od: daty rejestracji pojazdu, efektywności energetycznej oraz ilości wydzielanych przez pojazd spalin. Do tej pory kierowców obowiązywał okres przejściowy. Jednak od 1 lipca 2017 roku brak winiety będzie skutkował nałożeniem mandatu.

Kary za brak wniety

Od 1 lipca 2017 roku kierowcy muszą liczyć się z karami pieniężnymi:

  • 68 euro dla samochodów osobowych i wszystkich innych pojazdów („kara - kategorii 3”),
  • 135 euro dla samochodów ciężarowych i autobusów („kara - kategorii 4”).

Jeżeli opłata nie zostanie dokonana od razu lub w ciągu 45 dni, wówczas „kara-kategorii 3” wzrasta do kwoty 180 euro, a „kara-kategorii 4” do 375 euro.

1 lipca br. zostanie także wprowadzony zakaz wjazdu do paryskiej strefy ekologicznej dla pojazdów oznaczonych kategorią 5. W przypadku ciężarówek będzie obowiązywał od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 - 20.00.

Dodatkowe informacje o winiecie:

Pytania i odpowiedzi o winiety ekologiczne we Francji znajdziesz tutaj.

Aby kupić winietę odpowiednią dla Twojego pojazdu powinieneś zwrócić uwagę na wiele czynników:

  • jaki kolor albo jaka klasa winiety/plakietki może aktualnie wjechać do krajowej Strefy Ekologicznej,
  • jakiego dnia oraz w których godzinach obowiązuje zakaz wjazdu do stałych i niezmiennych lub czasowych, uzależnionych od pogody Stref Ekologicznych.

Pamiętaj, że w przypadku winiet wyróżnia się aż 17 typów pojazdów.

Informacje o bezpłatnej aplikacji Green Zone ułatwiającej zrozumienie przepisów regulujących zasady zakupu winiety ekologicznej Crit'Air znajdziesz tutaj. Dane na stronie są na bieżąco aktualizowane.

 

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności