Pixel

Nowe przepisy drogowe dla polskich kierowców

Polska

Nowe przepisy drogowe dla polskich kierowców

Zmiany dotychczasowych przepisów wchodzą w życie 4 stycznia 2016 roku i dotkną w szczególności młodych kierowców oraz tych, którzy często korzystają z kursów  redukujących punkty karne.

Dla młodych kierowców nowe przepisy będą oznaczać:

ograniczenia prędkości (pierwsze 8 miesięcy). 

Nowy kierowca nie będzie mógł jeździć szybciej niż 100 km/h i to tylko po autostradzie lub dwujezdniowej ekspresówce, bo w terenie zabudowanym ograniczenie to wyniesie 50 km/h bez względu na to co mówią znaki. Poza obszarem zabudowanym będzie mógł jechać 30 kilometrów szybciej. I tak przez pierwszych osiem miesięcy od zdania egzaminu.

zielone listki na szybach na przedniej i tylnej szybie pojazdu (pierwsze 8 miesięcy),

kursy doszkalające  czyli dodatkowe odpłatne szkolenia teoretyczne i praktyczne, które młodzi kierowcy będą zobowiązani odbyć w ciągu kilku pierwszych miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy,

dwuletni okres próbny.

Jeżeli w trakcie trwania okresu próbnego kierowca dostanie dwa mandaty lub wyroki sądowe, starosta będzie mógł wydać decyzję o przedłużeniu tego okresu o kolejne dwa lata.

 

Dla stałych uczestników kursów redukujących punkty karne

Po 4 stycznia cena wzrośnie do 500 zł, zaś zajęcia będą trwały 28 godz., a nie jak do tej pory 6 godz. Nowe zaostrzone przepisy przewidują, że kierowcy z kompletem punktów karnych – 24 – będą mogli zaliczyć tylko jeden kurs w ciągu roku, w miejsce dopuszczalnych dwóch. Dodatkowo kierowcy po kursie redukującym trafią pod specjalny nadzór starostów. Przez 5 lat urzędnicy będą kontrolowali, czy takie osoby nie przekroczyły limitu. Jeżeli tak się stanie, kierowca straci uprawnienia i czeka go od początku – kurs prawa jazdy oraz egzamin. Po zdaniu zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym. Jak przy pierwszym „prawku”. 

 

 

 

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności