Pixel

Legalność antyradarów w Europie

Legalność antyradarów w Europie

W większości krajów Europy stosowanie lub przewożenie w samochodzie urządzeń do wykrywania radarów jest nielegalne. Co ważne, w wielu krajach dotyczy to także używania systemów nawigacji GPS, wyposażonych w mapy wskazujące położenie stałych fotoradarów. Kierowców, którzy zostaną przyłapani czekają w główniej mierze kary grzywny, a w niektórych krajach nawet kary więzienia czy konfiskata urządzenia. 

Sankcje za używanie antyradarów w poszczególnych krajach 

Kary finansowe za łamanie zakazu używania antyradarów i/lub przewożenia urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne w poszczególnych krajach Europy są dość zróżnicowane i mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Austria

W Austrii obowiązuje zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne a nawet przewożenia nieużywanych „antyradarów” w samochodzie. Dozwolone są natomiast aplikacje ostrzegające przed tzw. „niebezpiecznymi miejscami”, które w praktyce oznaczają jednak miejsca z fotoradarami.

Belgia

Obowiązuje zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne czy zakłócających odczyt urządzeń policyjnych. Można natomiast korzystać z systemów GPS ostrzegających przed radarami.

Białoruś

Zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Chorwacja 

Obowiązuje zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Bośnia i Hercegowina

Zakaz korzystania z antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne. Obowiązek wyłączania funkcji „Ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.

Bułgaria

Zakaz korzystania z antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne. Obowiązek wyłączania funkcji „Ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.

Cypr 

Obowiązek wyłączania funkcji „Ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.

Czechy

Zakaz przewożenia urządzeń antyradarowych/wykrywających urządzenia kontrolne. Należy też wyłączyć funkcję „Ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.

Dania 

Zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Finlandia

Zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Francja i Monako 

We Francji posiadanie w samochodzie antyradaru karane jest mandatem do 1.500 euro. Przed wjazdem na terytorium Francji należy wyłączyć funkcję „Ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS. 

Hiszpania

Zakaz przewożenia urządzeń antyradarowych/wykrywających urządzenia kontrolne. Konsekwencje są poważne, najczęściej o wymiarze kary decyduje sąd. Prawo zabrania stosowania urządzeń, które w jakikolwiek sposób ostrzegają przed wystąpieniem kontroli drogowej.

Holandia

Obowiązuje zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne. Mandat wynosi około 420 euro.

Irlandia 

W kraju obowiązuje zakaz korzystania z antyradarów/urządzeń do wykrywania radarów policyjnych. Garda, czyli irlandzka policja, może je skonfiskować.

Litwa

Na Litwie zabronione są antyradary i „zakłócacze”, a urządzenia te mogą zostać skonfiskowane.

Łotwa 

Zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Macedonia 

Zakaz korzystania, a nawet przewozu antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Norwegia 

Zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Niemcy 

U naszych sąsiadów obowiązuje zakaz korzystania z antyradarów/urządzeń do wykrywania radarów policyjnych. Należy też wyłączyć funkcję „Ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS. Korzystanie z oprogramowania ostrzegającego o fotoradarach w telefonie jest już dozwolone.

Portugalia

Zakaz przewożenia urządzeń antyradarowych/wykrywających urządzenia kontrolne.

Rosja 

Zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających i/lub zakłócających urządzenia kontrolne.

Serbia 

Zakaz korzystania, a nawet przewozu antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne.

Słowacja 

Zakaz korzystania z urządzeń antyradarowych/wykrywających urządzenia kontrolne. Należy też pamiętać, że mandat można dostać za nieodpowiednie zamontowanie nawigacji, kamerki samochodowej lub uchwytu do telefonu – urządzenia te nie mogą zasłaniać pola widzenia kierowcy. Mogą zostać zamontowane w tzw. martwym polu, czyli u dołu lub u góry przedniej szyby.

Szwajcaria i Liechtenstein

Zakaz posiadania nawet wyłączonych antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne. W wypadku urządzeń GPS ostrzegających przed kontrolami radarowymi, funkcja ta musi być na stałe wyłączona. W obu przypadkach, za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości około 800 euro.

Szwecja

W Szwecji obowiązuje zakaz używania antyradarów/urządzeń wykrywających urządzenia kontrolne, pod groźbą mandatu, konfiskaty urządzenia, a w skrajnych wypadkach także kary pozbawienia wolności.

Węgry

Zakaz używania urządzeń antyradarowych/wykrywających urządzenia kontrolne.

Włochy i San Marino

Zakaz korzystania z antyradarów/urządzeń do wykrywania radarów policyjnych. Policja może nałożyć mandat od 700 do 2.800 euro i skonfiskować urządzenie.


Gdzie antyradary są legalne?

W niektórych krajach nie ma odpowiednich regulacji prawnych dotyczących stosowania antyradarów, co oznacza, że na ich terytorium za używanie urządzeń wykrywających radary nie powinny grozić nam żadne sankcje. Do krajów tych należą: Albania, Andora, Czarnogóra, Estonia, Grecja, Islandia,  Luksemburg, Malta, Rumunia, Słowenia, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania.

Co zrobić z urządzeniem w kraju, w którym obowiązuje zakaz używania antyradarów?

Wyjeżdżając na wakacje trasa podróży może przebiegać przez terytorium kraju, w którym obowiązuje zakaz przewożenia nawet nieaktywnych urządzeń wykrywających radary policyjne. Pojawia się pytanie, co wtedy zrobić z urządzeniem? Przewożenie zdemontowanego „antyradaru” w bagażniku samochodowym nie powinien stanowić już dla funkcjonariuszy policji podstaw do nałożenia mandatu, kierowca i pasażerowie nie mają bowiem fizycznie możliwości korzystania z niego.

Aby uniknąć tego typu zawirowań i niedogodności wynikających z demontażu urządzenia w trasie, warto przemyśleć rezygnację z tego typu pomocy. Stosując się do przepisów drogowych i ograniczeń prędkości zwiększasz bezpieczeństwo i minimalizujesz ryzyko wystąpienia wypadku drogowego.

 

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności